Psikolojik Hastalıklar

Şizofreni Hastaları Askere Gider Mi?

Şizofreni hastalığı içinde halüsinasyon ve sanrıları barındıran ciddi bir bozukluktur. Bu halüsinasyon ve sanrılar bireyin yaşamını oldukça sekteye uğratmaktadır. Gerçek ile halüsinasyonları ayırt etme konusunda zorluklar yaşanmaktadır. Bu yüzden şizofreni tedavisinde kullanılan ilaçlarda bu sanrı ve halüsinasyonları azaltmaya yönelik ilaçlardır. Ancak tam olarak bir iyileşme söz konusu değildir.

Şizofreni hastalığı konusunda merak edilen bir diğer soru ise, şizofreni hastalarının askere gidip gidemeyeceği. Diğer bir deyişle şizofreni hastaları çürük raporu alabilirler mi? Öncelikle hastalığın teşhis edilmiş olması, elinizde bir rapor bulunması gerekmektedir. Çok büyük bir ihtimal şizofreni hastası olan birey askerlikten muaf sayılacaktır. Çünkü şizofreni gibi halüsinasyonların bulunduğu bir rahatsızlık oldukça ciddi sonuçlara yol açabilir. Böyle bir askerin eline silah verilmesi hem kendinin, hem diğer askerlerin can güvenliğini tehlikeye atacaktır.

Bu yüzden şizofreni hastaları askerlik konusunda rahatlıkla çürük raporu alabilirler. Sizinde çevrenizde henüz teşhis almamış veyahut askere gitmeyi düşünen şizofreni hastaları varsa bu konuda kesinlikle bir şeyler yapmalısınız. Birey kendine ve diğer insanlara zarar verebilir ve ortaya ciddi sonuçların çıkmasına neden olabilir.

Hastada şizofreni belirtileri hafif düzeyde ve ilaç kullanımı ise durumu kısmende olsa daha iyiyse, askere gidebilme ihtimali vardır. Ancak bu ihtimal oldukça düşüktür. Bu tür hastalar askerliğe alınsalar bile kesinlikle kendilerine silah verilmeyecektir. Bu konu hakkındaki görüş, fikir ve sorularınızı bize yorum olarak yazabilirsiniz.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Alandan olduğu için sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Alanla ilgili bilgileri, 4 yıllık lisans ve 2 yıllık çalışma hayatının getirdiği deneyimleri birincil ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close