HaberlerPsikolojik Hastalıklar

Şizofreni Hastaları Daha Kısa Yaşıyor

Şizofreni hastalarının her yıl sağlıklı bireylere kıyasla üç kat daha fazla ölüm oranı olduğu saptandı. Araştırma Kanada Tıp Birliği Dergisin’de yayınlandı. Araştırmacılar şizofreni hastalarının normal bireylere kıyasla ortalama sekiz yıl daha erken öldüklerini söylüyor.

Aslına bakarsanız çalışma olaya çok daha farklı bir noktadan değiniyor. Çalışma şizofreni hastalarının sağlık kurumlarından yeterince faydalanamadığını ortaya koyuyor. Şizofreni hastaları zaten çok ağır ilaçlar kullanırken, ortaya çıkan diğer sorunlar göz ardı edilebiliyor. Bireyin yaşamı boyunca tedavisi gereken tek sorunu şizofreni gibi davranılıyor.

Araştırmacılar Kanada Ontario’daki son 20 yıllık ölümleri inceledi. Şizofrenisi olan ve olmayan bütün insanları not ettiler. Daha sonra şizofreni hastası olanların ölüm nedenlerine ve şizofreni hastası olmayan bireylerin ölüm nedenlerine baktılar. Çalışma şizofreni hastalarının bütün ölüm nedenlerinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Kalp krizi ve felç gibi ölüm nedenleri sağlıklı bireylerde önde gelen ölüm nedenleridir. Bununla birlikte şehirdeki diğer ölüm nedenlerinde bir azalma yaşanırken, şizofreni hastası bireylerin diğer ölüm nedenlerinde bir azalma olmadığı görüldü.

Şizofreni hastaları kullanılan ilaçlar nedeniyle kilo artışı ve diyabete yakalanabilirler. Ancak yapılan araştırmaya göre şizofreni hastası olan bireylerin bu hastalıklarının tedavisinin yeterince iyi yapılmadığını ya da normal bireyler kadar önemsenmediğini gösteriyor. Yani bu bireylerin sağlıkları için özel bir sistem hazırlanmadığı sürece onların yaşam sürelerinin kısalmış olmasının tek suçlusu bizler olacağız.

Ülkemizde şizofreni pek bilinen bir hastalık olmamakla beraber, tedavi yöntemleri de oldukça kısıtlıdır. Kanada gibi ülkeler şizofreni hastalarının yaşam şartlarını iyileştirebilmek adına geniş çaplı araştırma ve çalışmalar yaparken ülkemizde bu durumda hiçbir ilerleme kaydedilmiyor.

Ülkemizdeki şizofreni hastalarının da daha iyi bir sağlık ve eğitim hizmeti alabilmeleri için bu tür araştırmaları daha çok takip etmeli ve gündeme getirmeliyiz. Unutmamalıyız ki, biz farklılıkları ile güzelleşen bir toplumuz.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close