GenelHaberler

Şizofreni Hastaları Kaç Yıl Yaşar?

Şizofreni Hastaları Kaç Yıl Yaşar

Şizofreni toplumun %2-3’ünde görülen ciddi bir hastalıktır. Dünya genelin uzun yıllardır hakkında araştırmalar yapılan bir hastalık olmasına rağmen, ülkemizde hala yeterince bilinmemektedir. Bir çok şizofreni hastası olan birey henüz teşhis almamışlardır. Teşhis alanlar ise yetersiz kaynaklardan dolayı bu hastalık hakkında yeterince bilgi sahibi olamıyorlar. Psikolojiktir sitesi olarak dünya çapında yapılan araştırmaları takip ederek, siz değerli okurlarımıza sunmaya devam edeceğiz.

Şizofreni hastalığı üzerinde bir çok araştırmaya yapılmaya devam edilmektedir. Yapılan son araştırmalardan birinin ortaya çıkardığı bulguları sizlerle paylaşacağım. İsveç Lund Üniversitesi’nde yapılan çalışmaya göre şizofreni hastası erkekler ortalama olarak 15 yıl, kadınlar ise ortalama 12 yıl daha az yaşıyorlar.

Şizofreni hastalarının daha kısa yaşıyor olmasının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak bu konu son yıllarda oldukça fazla konuşulmakta ve araştırılmaktadır. Bu çalışmaya ise şizofreni hastalarının 2 ana hastalıktan dolayı ölme ihtimallerinin daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Çalışmada İsveç’de yaşayan 8300 şizofreni hastası 6 yıl boyunca izlendiler. Sonuçlara göre ise şizofreni hastalarının Kardiyovasküler hastalıklara yakalanma (yüksek tansiyon, damar sertliği, koroner kalp hastalığı vb) veya kanser olma ihtimallerinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Şizofreni hastalarının Kardiyovasküler hastalıklardan ölme ihtimali 3,3 kat (erkeklerde 6 kat) fazladır. Kanser hastalıklarından ölme ihtimallerinin ise 1,7 kat daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca araştırma ilginç başka bilgileri de ortaya çıkarmıştır. Şizofreni olan erkeklerin yalnızca %26.3’ü ölümlerinden önce bu teşhisi almışlardır. İsveç gibi bir ülkede 26.3 olan oran ülkemizde muhtemelen %2-3 civarlarındadır.

Yapılan araştırmaların bu yönde olması hastanın kesinlikle 12-15 yıl daha az yaşayacağını göstermez. Elbette profesyonel bir destek almak, sağlığınıza dikkat etmek, kontrollere düzenli gitmek, spor yapmak, düzenli beslenmek gibi yöntemlerle oldukça uzun bir hayat yaşanılabilir. Bu araştırmadaki bireylerin yaşam biçimlerini bilmediğimiz için kesin bir şey söylemek doğru olmayacaktır.

Ayrıca sitemizde yer alan testi yapmadıysanız birkaç dakikada çözebilirsiniz.

Şizofreni Testi 

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close