Psikolojik Hastalıklar

Şizofreni Hastaları Malulen Emekli Olabilir Mi?

Şizofreni toplumda ortalama %3-4 civarında görülen ciddi bir psikolojik hastalıktır. Şizofreni bireylerin günlük yaşamını, sosyal aktivitelerini, iş ve eğitim hayatlarını oldukça etkilemektedir. Bu sebepten hastalar yaşamlarını devam ettirme, kendi ayaklarının üzerinde durma konusunda problemler yaşayabilmektedirler.

Şizofreni hastalığının tedavisi henüz tam olarak bulunamamıştır. Denenen tedavi yöntemleri hastalığın belirtilerini azaltmaya yönelik olduğundan, hasta yakınları gelecek kaygısı gütmektedirler. Bu gelecek kaygısı ise bazı soruların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu sorulardan birisi ise şizofreni hastaları malulen emekli olabilir mi?

Öncelikle bu konuda oldukça fazla kriter mevcuttur. Hasta kaç yaşında? Hastalık ne zaman teşhis edildi? Hastalığın şiddeti ne durumda? Hasta tedavi oluyor mu? Eğer kişiye şizofreni teşhisi konulmuş ve düzenli olarak tedaviye gidiyor ise kişinin malulen emekli olabilme ihtimali oldukça yüksektir. Çünkü bu hastalık bireyin yaşamı boyunca mücadele etmesi gereken bir hastalıktır, tedavisi tam olarak olmadığı için bu tür hastalara devlet tarafından kolaylık sağlanmaktadır.

Ancak bu durumun suistimal edilmemesi adına bireye koyulan teşhis, hastalığın şiddet derecesi, engel oranı oldukça önemlidir. Bütün şartlar uygun olduğunda, kişi yetkili kurum tarafından malulen emekli edilebilmektedir. Şizofreni hastası yakınlarınıza en yakın zamanda teşhis koyulması için çabalamanız gerekmektedir. Bu teşhis sayesinde bireyler yaşamlarını kolaylaştırabilmek adına bazı ayrıcalıklardan faydalanabileceklerdir.

Konuyla ilgili sorularınız, düşünceleriniz ve bilgilerinizi bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Sorularınız en kısa zamanda yanıtlanacaktır.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Alandan olduğu için sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Alanla ilgili bilgileri, 4 yıllık lisans ve 2 yıllık çalışma hayatının getirdiği deneyimleri birincil ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close