Pratik BilgilerPsikolojik Hastalıklar

Şizofreni Soru – Cevap

Şizofreni Hakkında

Şizofreni toplumda %3-4 civarlarında görülen ciddi bir psikolojik hastalıktır. Bu yazımızda şizofreni hakkında merak edilenleri soru cevap şeklinde inceleyeceğiz. Cevaplar kısa ve öz şekilde olacak. Sitemizde soruyla ilgili içerik bulunuyorsa, o içeriğin linki de eklenecek. Bizim aklımıza gelmeyen, ancak sizin merak ettiğiniz farklı sorular varsa yorum bölümünden bizlere iletirseniz Psikiyatr ve Psikolog editörlerimiz cevap vereceklerdir.

Şizofreni hastaları malulen emekli olabilir mi?

Bu hastalığın şiddetine bağlıdır. Ama net bir cevap vermek gerekirse evet, şizofreni hastaları malulen emekli olabilirler. Kişiye bu hastalık için teşhis konulmuşsa ileride malulen emekli olabilmektedirler.

Şizofreni hastaları askere gider mi?

Eğer kişi tanı almışsa, yani şizofreni hastası olduğu teşhis edilmişse askerlikten de muaf olacaktır. Elbette burada yine doktorun görüşü önemlidir. Kişinin sanrı ve halüsinasyonları fazlaysa kesinlikle askere gidemez.

Şizofreni başlangıç yaşı kaçtır?

Hastalığı belirtileri genellikle 16-30 yaş aralığında görülmeye başlanır. Daha sonrasında ömür boyu devam eder.

Şizofreni engel oranı nedir?

Sabit bir engel oranı yoktur. Hastalığın derecesine göre engelli raporu alınabilmektedir. Hastalık çok şiddetliyse %60-70-80 engelli raporu alabilmek de mümkündür.

Şizofren biriyle evlenmek

Şizofren biriyle evlenmek hayatta verebileceğiniz en zor kararlardan birisi olacaktır hiç şüphesiz. Şizofreni hastalığının çok ciddi semptomları vardır. Sanrılar ve halüsinasyonlar görülmektedir. Düşünme bozuklukları, düz davranışlar, hareket bozuklukları görülebilmektedir. Elbette hastalığın şiddeti oldukça önemlidir. Bütün hastalarda belirtiler aynı derecede gözükmez. Bazılarında daha az ya da daha çok görüldüğü durumlar olabilir. Bu yüzden bütün bunların bilincinde olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda kişi ilaç kullanıyor ve profesyonel destek alıyorsa hastalığın belirtileri oldukça azalacaktır.

Şizofreni erken teşhis önemli midir?

Elbette her hastalıkta olduğu gibi şizofreni hastalığında da erken teşhis önemlidir. Bu sayede hastalığın belirtileri daha şiddetli bir hal almadan profesyonel bir destek ile kontrollü bir yaşam sağlanabilir. Belirtilerin 18 yaşında başladığını düşünelim. 30 yaşında teşhis alan bir kişi bu belirtiler ile 10 yıl yaşamış olacağından tedaviye, günlük yaşama, sosyal hayata adaptasyon daha zor olacaktır. Ancak 19 yaşında bu konuda teşhis alan kişi belirtiler henüz daha kısa zamandır ortada olduğu ve öncesini de bildiği için bu durum tedaviye büyük kolaylık sağlayacaktır.

Şizofreni genetik midir?

Şizofreni hastalığının nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir. Ben bu konuyu yabancı kaynaklardan da güncel olarak takip etmekteyim. Hastalıkta genetik faktörlerin etkili olduğu kesinleşmiş durumdadır. Ancak tamamen genetik ne kadar etkili henüz bilinmiyor.

Şizofreni geçer mi?

Hayır. Şizofreni hastalığı zamanla geçen, ilaç kullanınca iyileşilen bir hastalık değildir. İlaçlar ve diğer tedavi yöntemleri hastalığın belirtilerini azaltmaya yöneliktir. Hastalığın tamamen ortadan kaybolması söz konusu değildir.

Şizofreni hastaları nasıl beslenmelidir?

Şizofreni hastaları ağır ilaçlar kullanmaktadırlar. Bu ilaçların bir çok yan etkisi ve zarar verdiği organlar mevcuttur. Aynı şekilde kişinin kilo durumu, başka bir hastalığının olup olmadığı önemlidir. Ancak şizofreni hastalarının sağlıklı bireylere göre daha az yaşadığı biliniyor. Bu yüzden özel bir beslenme programı kullanmaları şart. En azından hangi besinlere daha çok ağırlık verilmesi gerektiğinin bilmesi gerek. Aynı şekilde düzenli sağlık kontrollerinden geçmeli.

Şizofreni hastası devletten maddi yardım alabilir mi?

Evet. Öncesinde hastalığın teşhis edilmesi, engelli raporu alınması gerekmektedir. Daha sonrasında devletten maddi yardım alabilmek mümkün.

Şizofreni raporu olan ceza alır mı?

Bu ciddi bir sorudur. Daha doğrusu insanların fayda sağlamaya çalışabileceği bir konu olma niteliği de taşıyor. Şizofreni raporu olanlar suç işlediklerinde ceza almayabilirler. Kesin konuşmak doğru olmaz. Ancak büyük ihtimalle ceza almazlar. Peki neden kesin konuşmuyorum? Çünkü hastalığın teşhis zamanı, uygulanan tedavi yöntemi, hastalığın şiddeti, işlenen suçtan önce veya sonra mı teşhis edildiği gibi konularda önemlidir. İşlenen ciddi bir suç varsa kişi ceza almadan direkt serbest bırakılacak denemez elbette. Doktorun, savcının ve yetkili kişilerin alacağı kararlara, kişi topluma veya kendine tehlike verebilecek durumda görülürse göre Ruh Sağlığı Hastanesin de yatılı tedavi uygulanması da uygun görülebilir.

 Şizofreni sanrıları nasıldır?

Bu konuda net bir cevap yoktur. Ancak yapılan bazı araştırmalara göre şizofreni hastalarının gördüğü sanrılar, hastalıktan önce kişinin ilgi duyduğu veya kafasına taktığı, oldukça çok düşündüğü şeylerle ilgili olabilmektedir. Elbette bu kesin değildir, bazı araştırmaların verileri bu yöndedir.

Şizofreni unutkanlık

Şizofreni hastalarında düşünce bozuklukları mevcuttur. Aynı şekilde kullanılan ilaçlarda ve hastalığın belirtileri nedeniyle kişilerin unutkanlık yaşayabilmeleri mümkündür. Hatta oldukça sık yaşanan bir durumdur desek doğru olur. Ancak unutkanlık tek başına bir şizofreni belirtisi değildir.

Şizofreni zeka ilişkisi

Yapılan araştırmalara göre şizofreniyle zeka arasında bir ilişki bulunamamıştır. Yani şizofreni hastalarının daha zeki veya düşük zekalı olduğu söylenemez. Bu tıpkı normal insanlarda olduğu, şizofreni hastalarında da kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Üstün zekalı, normal zekalı veya düşük zekalı şizofreni hastaları olabilir.

Ayrıca sitemizde yer alan şizofreni hakkında ki yazıyı inceleyebilirsiniz. Aynı şekilde şizofreni testi ni yapabilirsiniz

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Alandan olduğu için sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Alanla ilgili bilgileri, 4 yıllık lisans ve 2 yıllık çalışma hayatının getirdiği deneyimleri birincil ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close