Psikolojik Hastalıklar

Şizofreni Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Şizofreni hastalığı tamamen iyileştirilebilen bir hastalık türü değildir. Kullanılan ilaçlar, psikoterapi ve diğer tedavi yöntemleri hastalığın belirtilerini azaltmayı hedeflemektedir. Bireylerin topluma uyumu, sosyal yaşama adaptesi, hastalığın kötü etkilerinden asgari düzeyde etkilenmesi amaçlanmaktadır.

Yani bu hastalık için belirli bir süre tedavi ile kesin iyileşme sağlanması mümkün değildir. Aynı şekilde ilaç kullanımı hastaları tam olarak iyileştirmez, belirtilerin azalmasına yardımcı olur. Şizofreni hastaları için genellikle ortak soru şudur: “Şizofreniyi tedavi etmek için ilaç ne kadar gereklidir?” Cevap: İlaç kullanımı şizofreni hastaları için gereklidir. Ancak ilaçların kişileri ruh gibi yapması, uzun vadeli yan etkilerde dahil olmak üzere kullanımının bazı zorlukları vardır. Kişiler bu yüzden şizofreni tedavisinin ne kadar sürdüğünü merak etmektedirler.

İlaçların, psikoterapi ve diğer tedavi yöntemlerinin tam olarak iyileştiremediği bir hastalığın belli bir tedavi süresi olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Şizofreni hastaları yaşam boyu destek almalıdırlar. Elbette ömür boyu ilaç kullanımı bu kişilerin yaşam süresini, sağlıklarını ve psikolojik durumlarını olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden ilaç kullanımı genellikle teşhis edildikten sonraki ilk yıllarda kullanılır. Birey bu süreç boyunca hastalıkla nasıl mücadele edeceğini, daha doğrusu onunla nasıl yaşayabileceğini öğrenir. Kişi halüsinasyon ve sanrıları gerçeklerden ayırt etme konusunda beceri kazanabilir. Aynı şekilde profesyonel destek aldığı süreçte normal yaşama adapte olacağından, ilaç kontrollü bir biçimde bırakıldığında ilk başlarda her ne kadar zorluklarla karşılaşsa da, zamanla bunlara alışacaktır.

Kısaca toparlamak gerekirse; şizofreni tedavisi için belli bir süre yoktur. Kişiler yaşam boyu, düzenli bir şekilde psikolojik destek almalıdırlar. Elbette bu desteğin sıklığı bireyin durumuna göre değişecektir. Birey halüsinasyon ve sanrıları gerçeklerden ayırt etmeyi başarabildiğinde, sosyal yaşama daha rahat adapte olabildiğinde, şizofreni hastalığının belirtileri yaşamını daha az etkilediğinde kontrol aralıkları da artacaktır. Mesela yalnızca ayda 1 defa doktoruna görünebilir ve doktoru her şeyin yolunda olduğunu söylerse aynı şekilde yaşamına devam edebilir.

 

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Alandan olduğu için sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Alanla ilgili bilgileri, 4 yıllık lisans ve 2 yıllık çalışma hayatının getirdiği deneyimleri birincil ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close