Psikolojik Hastalıklar

Şizoid Kişilik Bozukluğu

Şizoid Kişilik Bozukluğu

Toplum içindeki olaylardan kopma ve sosyal ortamlarda duygularını ve kendini anlatmakta güçlük çekme olarak bilinir. Samimi ilişkiler kurmaktan ve sosyal ortamlarda bulunmaktan çekinen veya kaçan, duygularını ve kendisini ifade edemediği için soğuk ve içe kapanık gözükürler.

Şizoid Kişilik Bozukluğunun Belirtileri

Bu bozukluğa sahip kişiler ömür boyu samimi ilişkiler kurmakta oldukça zorlanırlar ve sosyal ortamlardan ve etkinliklerden kaçmak isterler, kendilerini ve duygularını dile getirirken yetersiz kalma gibi belirtiler görülür. Ergenlik veya genç dönemlerde oluşmaya başlayan bozukluk bir çok nedenden ötürü oluşabilir. Bu kişiler içe kapalı ve soğuk bir yapıya sahiptir. Kişilerin davranışlarında uyuşuk soğuk ve ilgisiz bir hava vardır. Göz teması kurmaktan kaçınır asosyal bir yapı halindedirler. Günlük hayatta yaşanan önemli olaylara tepkisiz kalırlar, tamamıyla pasif bir davranış sergilerler. Genelde sadece 1.derece yakınlarıyla iletişim kurarlar. İnsanlar ile ilişkiye girmezler. Toplum içinde herhangi bir beceriye sahip değildirler. İnsanlar ile bir iletişim gerektirmeyen hobileri vardır. Eleştirilere karşın tepkisiz kalırlar. Yalnız başına yaptıkları faaliyetleri başarı gösterebilirler. Dikkatini tek bir konuya verirler ve sadece o konu üstünde çalışırlar. Cinselliğe neredeyse hiç ilgi göstermezler bu nedenden dolayı evlenmeyi reddederler. Dış dünyaya yansıtmadıkları duyguları kendi iç dünyalarında kendi iç dünyalarında yoğun bir şekilde yaşarlar. Kendilerine yöneltilen sorulara kısa cevaplar verirler. Genelde ne istedikleri belli değildir. Hafızları kuvvetli olmakla birlikte, stresli dönemlerde kısa süreli psikotik süreçler geçirirler.

Şizoid Kişilik Bozukluğu Ölçütleri Nelerdir?

Aşağıda sayılan bazı tanıların beşini veya daha fazlasını taşıyan kişilere şizoid kişilik bozukluğu tanısı konulabilir.

Aile içinde kendini birey olarak görmeyen kişiler ve yakın ilişkilerden uzak duran kişilerde, devamlı olarak bir faaliyet yapmayı reddedenler de, insanlar ile cinsel ilişki arzu etmeyenlerde, sadece 1. derece yakınları ile iletişim halinde olanlarda, başkalarının olumlu veya olumsuz eleştirilerine tepkisiz kalanlarda, duygusal olarak kopuk olanlarda şizoid kişilik bozukluk tanısı konulabilir.

Şizoid Kişilik Bozukluğu Nedenleri

Bu kişilik bozukluğunun oluşmasındaki nedenler çocukluk döneminde kadar inmektedir, Bu dönemlerde ilgisiz ve soğuk davranışlara maruz kalan çocuklar, ileri ki yaşlarda ilişkilerin gereksiz olduğunu düşebilirler. Ailesi ile ilişkileri bozuk olup, yalnız ve soğuk bir çocukluk dönemi yaşayan kişilerde görülür.

Şizoid Kişilik Bozukluğu İle Nasıl Baş Edilmeli

Bu bozukluk kadınlara oranlar erkeklerde daha fazla görülür. Tedavisi uzun sürse de bu tedavisi olumlu sonuçlandığında tekrar ortaya çıkabilir.Bu bozuklukta psikoterapi yöntemi uygulanmalıdır. Genelde bu bozukluğu yaşayan kimseler kendi istekleri ile tedaviye gitmezler. Hastaya grup tedavisi uygulanmalıdır. Terapiye sadık kalınmalı ve doktor dikkate alındığı takdirde hastalar tedavi olabilir.

.

Etiketler

Enes Calap

20 yaşındayım. Yaklaşık 4 yıldır psikoloji alanıyla yakından ilgileniyorum. Ancak lisansım bu alan üzerine olmadığı için girdiğim içerikler, kontrol ve düzenlemeden geçtikten sonra yayınlanıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close