Psikolojik Hastalıklar

Sosyal Fobi

Sosyal fobi günümüzde çok sık görülen psikolojik sorunlardan biridir. Aslında neredeyse hepimizin çevresinde sosyal fobisi olan insanlar bulunmaktadır. Ancak bizler bu kavramın varlığından haberdar olmadığımızda o kişilerin içine kapanık olduğunu düşünebiliriz.

Sosyal fobi aynı zamanda sosyal kaygı bozukluğu olarak da adlandırılır.Sosyal fobinin belirleyici özelliği toplum içinde dikkat çekmekten korkma, huzursuzluk, yalnızlık, toplum tarafından yargılanma gibi belirtiler ön plandadır. Sosyal kaygı bozukluğu olan insanlar toplumsa faaliyetlerde genellikle çekingen ve endişeli görünüp ortamdan kaçmak isterler. Bu toplumsal faaliyetler onlarında gözünde aptalca ve sıkıcı görülür. Sonuç olarak genellikle sosyal ortamlardan kaçınırlar ve bu durumdan kaçınıldığında  kaygı ve sıkıntı yaşarlar.Sosyal anksiyete bozukluğu olan birçok kişide yüksek nabız, mide bulantısı ve terleme gibi fiziksel belirtiler görülür. Korkularının ve kaygılarının gereksiz ve mantıksız oluğunu fark ettiklerini halde, endişelerine karşı güçsüz kalırlar.

Sosyal anksiyete bozukluğu ülkemizde yaklaşık 5 milyon kişide görülür ve en sık rastlanan 2. anksiyete bozukluğudur. Sosyal anksiyete bozukluğu genelde ergenlik döneminde başlar. Sosyal anksiyete bozukluğu kişilerin yaşamını etkiler örneğin ; bireyler insanlar ile el sıkışmayı yada yemek yerken ellerinin titreyeceğini bildiği için bu tarz davetleri kabul etmeyebilirler.Belirtiler o kadar aşırı olabilir ki, yaşamı alt üst edebilecek seviyeye gelebilir Gündelik hayatı, mesleki performansı veya sosyal hayatı önemli derecede etkileyebilir, yeni arkadaşlıklar kurmak veya iş bulmak oldukça zordur. Sosyal anksiyete bozukluğu olan insanlar da majör depresif bozuk ve anksiyete gibi bir çok bozukluk gelişebilir.

Sosyal anksiyete bozukluğunun tedavisi olmasına rağmen, sosyal anksiyete bozukluğu olan kişilerin %5’i ilk belirtiler ortaya çıkarken tedaviye başvurur ve insalar çoğu tedavi almadan bu belirtiler ile 10 yıldan daha fazla yaşayabilirler.

Sosyal fobi ile nasıl başa çıkılır ?

Sosyal fobinin tedavisinde Bilişsel Davranışçı Terapi çok etkili bir terapi yöntemidir. Terapide öncelikler kişinin hayatının olumsuz yönde etkilenmesine neden olan kaçındığı ve korktuğu sosyal durumlar saptanır. Kişinin kaygısını tetikleyen/arttıran durumlar üzerinde çalışılır. Kişinin sosyal becerilerini ve girişkenlik becerilerini arttıracak çalışmalar yapılır. Kişinin olumsuz düşünceleri (‘‘aptal durumuna düşeceğim’’, ‘‘benimle alay edecekler’’) değerlendirilir ve yeniden yapılandırılarak olumsuz düşünceler yerine daha olumlu ve gerçekçi düşünceler haline dönüştürülmesi için çalışılır.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close