Haberler

Spor Yapmayı Bırakmak Depresyona Yol Açabilir

Egzersiz ve Depresyon

Adelaide Üniversitesi’nde yapılan ruh sağlığı araştırmalarına göre egzersiz yapmayı bırakmak depresyon belirtilerini arttırabiliyor.

Adelaide Üniversitesi psikiyatri bölümü doktora öğrencisi Julie Morgan, yetişkinlerde düzenli yapılan egzersizlerin bırakılmasının etkilerini  inceledi. Morgan sağlıklı fiziksel ve zihinsel bir hayat için düzenli spor ve egzersizlerin öneminin büyük olduğunu söylüyor. İnsanların sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için insanların gün içinde olabildiğince aktif olmasının gerektiğini söylüyor Morgan. Depresyon önlemek için ise haftada en az 150 dakika orta tempoda egzersiz yapılmalı yada ekstra katkıları için 75 dakika yüksek tempoda egzersizlerin yapılması gerektiğini belirtiyor. Yapılan incelemelere göre düzenli egzersizlerin depresyon belirtilerini azaltabileceğini hatta tedavi edebileceğini gösteriyor fakat düzenli egzersizler durdurulursa sonuçlarının ne olacağına dair yeterli bir araştırmanın olmadığını söylüyor Morgan.  Morgan, düzenli spor yapan 152 yetişkinin egzersizleri bırakmasından sonraki süreci araştırdı. Her bir yetişkin en az 3 aylık bir sürede haftada 3 kez ortalama 30 dakika kadar egzersiz yaptılar.

Yapılan bu araştırmalar sonucu bazı bireylerde sadece 3 günde depresyon belirtilerinde artışın olduğu gözlemleniyor.  Diğer kişilerde ise egzersiz durdurulduktan ilk 1 ya yada iki hafta sonra bulgularda artış olduğunu gösteriyor. Sonuç olarak egzersiz yapmayı bırakan bireylerde 3 gün ile 1 ay arasında depresyon belirtilerinde artış gözlemleniyor. Diğer bir profesör kişilerin egzersizi kesmesi ardından görülen depresyon belirtilerinin, kişinin sporu kesmesinden sora ortaya çıktığını söyleyerek Morgan’ın bu tezini destekliyor. Profesör yapılan bu incelemenin daha kapsamlı olması gerektiği düşüyor çünkü; araştırma yapılan bireylerin sayısının yeterli olmadığını söylüyor daha falza kişilerde bu incelemenin yapılmasını vurguluyor. Profesör, şimdilik insanlar egzersiz yapmanın insan sağlığına fiziksel ve zihinsel etkinin ne kadar önemli olduğunu anlamalıdır diyor.

Depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız sitemizde bulunan Depresyon Testini çözebilir ve diğer güncel içerikleri inceleyebilirsiniz.

Etiketler

Enes Calap

20 yaşındayım. Yaklaşık 4 yıldır psikoloji alanıyla yakından ilgileniyorum. Ancak lisansım bu alan üzerine olmadığı için girdiğim içerikler, kontrol ve düzenlemeden geçtikten sonra yayınlanıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close