Kişisel GelişimPratik Bilgiler

Stressiz Yaşam İçin Doğru Nefes

Nefesimiz sayılıdır. Spor yaparken nefesinizi ayarlamazsanız vücuda gerekli oksijeni alamazsınız. Bu işlem aynı zamanda kapalı alanlarda yapılan egzersiz için de geçerlidir. Eğer nefes aldığımız ortamlarda havanın en az yüzde yirmisi oksijen değilse kişinin sağlıklı nefes almış olması mümkün olmamış demektir. Dolayısıyla akciğerlerin kanı temizlemesi zora girer.
İnsan yaşantısında nefes alma şekli ve tekniği önem taşır. Nefes almak, vermek ve nefes tutma insan hayatında büyük önem taşır. Eğer gereğinden fazla nefes alınırsa organları boşuna yormuş, nefes hakkımızı da boşuna kullanmış oluruz. Bunun yanı sıra omurga duruşu da nefes almada önemli bir faktördür.

Diyaframın rahat hareket etmesi, akciğerlerin rahat bir şekilde kabarıp ezilmesi ancak omurganın düz duruşuyla mümkündür. Eğik omurgayla insan bedenini oluşturan enerji merkezleri (çakralar) birbirine yakın veya dengesiz olacağından nefes almanız da o derece zor olacaktır. Sağlıklı yetişkin bir insan dakikada dört adımda nefes ile yaşantısını idame ettirmelidir. Rahat yürüyüş ile bunu sayacak olursak; nefes dört adımda yavaş yavaş alınmalı, dört adım tutulup, dört adımda bırakmalı ve yine dört adım bekledikten sonra bu işlemi tekrar etmelidir. Bu şekilde organları fazla kullanmaktan kaçınmış olunur.
Nefes burundan alınır ağızdan verilir. Hava ortamındaki zararlı bakteri mantar toz vb. zararlıları burun süzgeçleri sayesinde temizler, ondan sonra nefes borusu aracılığı ile akciğerlere gitmesini sağlar. Bu şekilde tedavisi güç olan akciğer rahatsızlıklarının da önüne geçmiş olunur. Bilimsel olarak en güzel nefes alma şekli bebeklerin ki ise; yetişkinler de onlar gibi karnını genişleterek nefes almaya çalışmalı, kaburga kaslarını kullanarak nefes almayı mümkün olduğu kadar azaltmalıdır. Böylece diyafram kaslarını kullanarak doğru nefes alınır.Düzgün teknikle, vücudu dik tutup akciğer bronşları ve akciğer loblarını doldurarak alınan her nefes kandaki oksijen miktarını artıracağından insanın enerji merkezleri (çakralar) uyarılmış, diri bir şekilde hayata pozitif bakan kişiliğe bürünmesini sağlar. Bu sayede oluşması muhtemel gereksiz streslerin önüne geçilmiş olunur.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close