Psikolojik Hastalıklar

Tıkanırcasına Yeme Bozukluğu Nedir?

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu (Binge Eating Disorder (BED)) Nedir?

Bu hastalığa sahip bireylerin üzerinde kötü bir etkiye sahip olabilecek ciddi bir hastalıktır. Çok fazla miktarda gıda (genellikle çok hızlı ve rahatsızlık noktasına varıncaya kadar) yemeyi tekrarlayan ataklar ile karakterizedir. ciddi bir şekilde yaşamı tehdit eden ve tedavi edilebilir bir yeme bozukluğudur; Binge eating disorder (BED)  sırasındaki kontrol kaybı hissi hastaya sonrasında; utanma, stres veya suçluluk yaşamasına sebep olur ve düzensiz olarak yemeğin yenmesine karşı koymak için sağlıksız telafi edici önlemler (örneğin, müshil kullanmak) kullanmamaktadırlar. Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın yeme bozukluğudur ve dünya çapında insanların neredeyse% 2’sini etkilemektedir.

Genellikle her yaşta ortaya çıkmasına rağmen, yaklaşık yirmili yılların başlarında başlar. Kronik bir hastalıktır ve yıllarca sürebilir

Diğer yeme bozuklukları gibi, kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. Ancak erkeklerde en sık görülen yeme bozukluğu türüdür.

BED, DSM-5’de tanınan en yeni yeme bozukluklarından biridir.

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

BED teşhisi koyulabilmesi için, aşağıdakilerden üç veya daha fazlası hastada mevcut olmalıdır:

 • Normalden çok daha hızlı yemek,
 • Rahatsızlık hissedinceye kadar yemek,
 • Aç hissetmeden çok fazla miktarlarda yemek,
 • Utanç duymasından dolayı yalnız yemek,
 • Kendisini suçlu hissetmesi veya kendisinden tiksinmesidir

BED’li insanlar sıklıkla aşırı mutsuzlardır ve aşırı kiloya sahiplerdir, vücut şekli ve kiloları hakkında kendilerini kötü hissederler

Bazı insanlar bir parti gibi durumlarda, zaman zaman aşırı yemek yiyebilirler, bu yukarıda listelenen semptomların bir kısmına uymasına rağmen, BED’i olduğu anlamına gelmez.

Teşhis edilmek için, insanlar en az üç ay boyunca haftada en az bir adet yeme bozukluğu geçirmiş olması gerekmektedir.

Bulimia’dan farklı olarak, BED’li bir kişi aşırı yemek yedikten sonra ;

Kusma, laksatifl kullanma ya da aşırı egzersiz yapmak gibi sağlıksız ve düzensiz telafi edici yöntemler kullanmazlar.

ÖZET

BED, kısa bir süre içinde olağandışı büyük miktarlarda yiyeceklerin kontrolsüz alımının tekrarlanmasıyla karakterizedir. Bu bölümlere suçluluk, utanç ve psikolojik sıkıntı duyguları eşlik eder.

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğunun Sebepleri Nelerdir?

BED’in nedenleri hala tam anlaşılamamaktadır, ancak çeşitli risk faktörlerine bağlı olabileceği düşünülmektedir,

Bu risk faktörlerinin bazıları şunlardır:

 • Genetik: BED’li insanlar, ödül ve zevk duygularından sorumlu olan dopamine karşı duyarlılığı artmış olabilir. Bu bozukluğun kalıtsal olduğuna dair güçlü kanıtlar vardır.
 • Cinsiyet: BED kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. Bunun sebebi altta yatan biyolojik faktörlere bağlı olabilir.
 • Beyindeki değişiklikler: BED bireylerin beyin yapısında değişikliklere yol açabileceğine dair işaretler vardır, bu da yemeğe artan yanıtlar ve bireyin kendi kontrolünün azalması ile sonuçlanır.
 • Vücut büyüklüğü: BED’li kişilerin yaklaşık% 50’si obezdir ve kilo kaybı cerrahisi arayan hastaların% 25-50’si BED kriterlerini karşılar. Kilo problemleri hem bir neden hem de bozukluğun bir sonucu olabilir.
 • Beden imgesi: BED’li insanlar kötü  bir vücut imajına sahiptir. Vücut memnuniyetsizliği, diyet ve aşırı yeme bozukluğunun gelişimine katkıda bulunur.
 • Aşırı yeme: Genellikle bozukluğun ilk belirtisi olarak ortaya çıkar. Bu yemek yemeye düşkünlük çocukluk ve genç yaşlarda ki belirtiler de dâhildir.
 • Duygusal travma: İstismar, ölüm, ebeveynlerinin ayrılması veya araba kazası gibi stresli yaşam olaylarının risk faktörleri olduğu bulunmuştur. Çocuğun çevresinden maruz kaldığı zorbalıklar da bu duruma dahildir.
 • Diğer psikolojik koşullar: BED’li insanların yaklaşık% 80’inde fobiler, depresyon, travma sonrası stres bozukluğu (TSSB), bipolar bozukluk, anksiyete veya madde bağımlılığı gibi en az bir psikolojik bozukluk vardır .

Tıkanırcasına yemek yeme ; stres, diyet, vücut ağırlığına yada vücut şekline ilişkin olumsuz duygular, yiyecek veya can sıkıntısı ile tetiklenebilir.

ÖZET

BED’in nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Diğer yeme bozukluklarında olduğu gibi, çeşitli genetik, çevresel, sosyal ve psikolojik riskler gelişmesi ile ilişkilidir.

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğunun Sağlık Riskleri Nelerdir?

BED’in önemli derecede fiziksel, duygusal ve sosyal sağlık riskleri ile ilişkisi vardır.

BED’li insanların% 50’si obezdir. Bununla birlikte, hastalık aynı zamanda kilo almak ve obez olmak için önemli bir risk faktörüdür. Bunun sebebi tıkanırcasına yemek yeme atakları sırasında artan kalori alımından kaynaklanmaktadır.

Obezite kendi başına kalp hastalığı, inme, tip 2 diyabet ve kanser riskini artırır.

Bununla birlikte, bazı çalışmalar BED’li kişilerin BED’i olmayan aynı kilolu obez bireylerle karşılaştırıldığında  BED’li kişilerin sağlık problemleri geliştirme riskinin daha yüksek olduğunu bulmuşturla .

BED ile ilişkili diğer sağlık riskleri arasında; uyku problemleri, kronik ağrılar, astım ve irritabl bağırsak sendromu (IBS) sayılabilir.

Kadınlarda bu durum doğurganlık sorunları, gebelik komplikasyonları ve polikistik over sendromu (PCOS) gelişimi ile ilişkilidir.

BED’li kişilerde, sosyal ortamlarda düzgün bir şekilde işlev görme yeteneği daha düşüktür, bu da insanların% 13’ünde ciddi bir disfonksiyona neden olmaktadır.

Ek olarak, BED’li hastalar sağlıklı kişilere kıyasla gözle görülebilir derecede daha kötü yaşam kalitesi ve çok fazla yatakta zaman geçirme oranına ayrıca daha fazla ayakta tedavi ve acil servis ziyaretleri oranlarına sahiptir.

Bu sağlık riskleri önemlidir ve BED için çok sayıda etkili tedavi vardır.

ÖZET

BED, kilo artışı ve obezitenin yanı sıra diyabet ve kalp hastalığı gibi ilişkili hastalıkların artmasıyla bağlantılıdır. Uyku problemleri, kronik ağrı, zihinsel sağlık sorunları ve düşük yaşam kalitesi gibi başka sağlık riskleri de vardır.

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğunun Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

BED için tedavi, hastalığın nedenlerine, şiddetine ve bireysel hedeflere bağlıdır.

Tedavi, tıkınırcasına yeme davranışlarını, aşırı kiloyu, vücut imajını, ruhsal sorunları veya bunların bir kombinasyonunu hedef alabilir.

 • Terapi seçenekleri arasında ;
 • Bilişsel davranışçı terapi (BDT),
 • Psikoterapi, diyalektik davranış terapisi,
 • Kilo verme terapisi,
 • Ve ilaç kullanmaktır.

Bunlar bire bir, grup ortamında veya kendi kendine yardım biçiminde gerçekleştirilebilir.

Bazı kişilerde, sadece bir tür terapi gerekebilir, diğerlerinin ise doğru uyumu bulana kadar farklı kombinasyonları denemesi gerekebilir.

Bir psikiyatri uzmanı, sizin için en uygun terapiyi size önerecektir.

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT)

BED için bilişsel davranışçı terapi (BDT) , olumsuz düşünceler, duygu ve yeme ile ilgili davranışlar, vücut şekli ve kilo arasındaki ilişkilerin incelenmesine odaklanır.

Olumsuz duyguların ve kalıpların nedenleri belirlendikten sonra, insanların onları değiştirmelerine yardımcı olacak stratejiler geliştirilebilir.

Spesifik müdahaleler arasında hedef belirleme, kendi kendini izleme, düzenli yemek örüntüleri elde etme, benlik ve kilo ile ilgili düşünceleri değiştirme ve sağlıklı kilo kontrol alışkanlıklarını teşvik etme yer alır.

Terapistin önderliğindeki BDT’nin BED’li insanlar için en etkili tedavi olduğu kanıtlanmıştır. Bir çalışma, 20 seanslık BDT sonrasında, katılımcıların% 79’unun artık tıkanırcasına yemediğini,% 59’unun bir yıl sonra hala başarılı olduğunu bulmuşlardır.

Alternatif olarak, rehberli kendi kendine yardım BDT’nin bir başka seçeneğidir. Bu formatta, katılımcılara genellikle kendileri üzerinde çalışacakları bir kılavuz verilir. Ayrıca, onlara yardımcı olacak ve hedefler belirleyecek bir terapistle bazı ek toplantılara katılma fırsatı da verilir.

Terapinin kendi kendine yardım formu, genellikle daha ucuz ve daha erişilebilirdir ve ayrıca destek sunan web siteleri ve mobil uygulamalar da bulabilirsiniz. Kendi kendine yardım BDT’nin geleneksel BDT’ye etkili bir alternatif olduğu gösterilmiştir.

ÖZET

BDT yemeğe sebep olan olumsuz duygu ve davranışları belirlemeye odaklanmaktadır ve bunları geliştirmek için stratejileri uygulamaya koymaya yardımcı olur. BED için en etkili tedavidir ve bir terapistle veya kendi kendine yardım biçiminde yapılabilir.

Kişilerarası Psikoterapi

Kişilerarası Psikoterapi (IPT), yeme bozukluğunun keder, ilişki çatışmaları, önemli yaşam değişiklikleri veya altta yatan sosyal problemler gibi çözümlenmemiş kişisel sorunlar için bir başa çıkma mekanizması olduğu fikrine dayanır.

Amaç, olumsuz yeme davranışına bağlı spesifik problemi tanımlamak, onaylamak ve 12–16 hafta boyunca yapıcı değişiklikler yapmaktır.

Terapi, eğitimli bir terapistle grup halinde veya bire bir olarak olabilir ve bazen BDT ile kombine edilebilir.

Bu tür terapinin, tıkınırcasına yeme davranışını azaltmada hem kısa hem de uzun süreli olumlu etkileri olduğuna dair güçlü kanıtlar vardır. BDT kadar iyi olan uzun dönem sonuçları olan tek tedavidir.

Daha şiddetli tıkınırcasına yeme şekilleri olan ve daha düşük benlik saygısı olan kişiler için özellikle etkili olabilir.

ÖZET

Kişilerarası psikoterapi, altta yatan kişisel sorunların üstesinden gelmek için bir başa çıkma mekanizması olarak yemek yemeyi kontrol eder. Altta yatan problemleri kabul ederek ve tedavi ederek tıkınırcasına yemek yeme davranışlarına hitap eder. Özellikle şiddetli hastalık için başarılı bir tedavidir.

Diyalektik Davranış Terapisi (DBT)

Diyalektik davranış terapisi (DBT), kişinin yeme ile başka bir şekilde uğraşmadığı olumsuz deneyimlere duygusal bir tepki olarak yemeğe bağlı olduğunu göstermektedir.

İnsanlara, duygusal tepkilerini, günlük yaşamdaki olumsuz durumlarla başa çıkmadan başa çıkabilmeleri için düzenlemelerini öğretir.

DBT’de dört temel tedavi alanı ;

 • Farkındalık,
 • Stres toleransı,
 • Duygu düzenleme,
 • Ve kişilerarası etkinliktir.

DBT uygulanan 44 kadın hastayı içeren bir çalışmada, hastaların% 89’unun tedavinin sonuna kadar yemek yemeyi bıraktığını göstermesine rağmen, bu oran altı aylık takipte% 56’ya düşmüştür.

Bununla birlikte, DBT’nin uzun vadeli etkinliği ve bunun BDT ve kişilerarası psikoterapi

ile nasıl karşılaştırıldığı konusunda sınırlı bilgi bulunmaktadır.

Bu nedenle, bu tedavi konusundaki araştırmalar umut verici olsa da, BED’li tüm insanlara uygulanıp uygulanamayacağını belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

ÖZET

DBT, günlük hayatta olumsuz deneyimlere bir cevap olarak tıkanırcasına yemek yeme davranışı gelişmesi üzerine durur. İnsanların daha iyi başa çıkmalarına ve bocalamayı bırakmalarına yardımcı olmak için farkındalık ve duyguların düzenlenmesi gibi teknikleri kullanır. Uzun vadede etkili olup olmadığı belirsizdir.

 

Kilo Verme Terapisi

Davranışsal kilo verme terapisi, insanların benlik saygısı ve vücut imajını geliştirerek, tıkınırcasına yemek yeme davranışını azaltmasını sağlayarak kilo vermelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Amaç, diyet ve egzersizde kademeli olarak sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapmak ve gün boyunca yiyecekle ilgili gıda alımını ve düşüncelerini izlemektir. Haftada yaklaşık 1 kilo (yarım kilogram) kilo kaybı beklenir.

Kilo verme terapisi, vücut imajını iyileştirmeye yardımcı olabilir ve obezite ile ilişkili sağlık risklerini ve kiloyu azaltabilirken, BDT veya kişilerarası psikoterapi kadar tıkınırcasına yemek yemeyi durdurmada etkili olmadığı gösterilmiştir.

Obezite için düzenli kilo verme tedavisindeki gibi, davranışsal kilo kaybı tedavisinin, insanların sadece kısa süreli ve orta derecede kilo kaybı sağladığı gösterilmiştir.

Bununla birlikte, diğer terapilerle başarılı olmayan veya öncelikle kilo vermekle ilgilenenler için hala iyi bir seçenek olabilir.

ÖZET

Kilo verme terapisi, kilo alımını azaltarak ve böylece vücut imajını ve benlik saygısını geliştirerek, tıkınırcasına yeme semptomlarını iyileştirmeyi amaçlamaktadır. BDT veya kişilerarası terapi kadar başarılı değildir, ancak bazı kişiler için yararlı olabilir.

İlaçlar

Tıkınırcasına yemek yemeyi tedavi etmek için birkaç ilaç bulunmuştur ve genellikle geleneksel tedaviden daha ucuz ve hızlıdır.

Bununla birlikte, şu anki hiçbir ilaç  BED’i davranışsal tedaviler kadar tedavi etmede etkili değildir.

Mevcut tedaviler arasında antidepresanlar, topiramat gibi antiepileptik ilaçlar ve lisdexamfetamine gibi hiperaktif bozukluklar için geleneksel olarak kullanılan ilaçlar bulunmaktadır.

Araştırmalar, ilaçların aşırı yeme üzerinde kısa süreli azaltılması için plaseboya kıyasla avantajı olduğunu bulmuştur. İlaçların% 48.7 etkili olduğu, plaseboların ise% 28.5 oranında etkili olduğu gösterilmiştir.

Ayrıca ilaçlar;  iştahı, obsesyonları, kompulsiyonları ve depresyon belirtilerini azaltmada da etkili olabilmektedirler.

Bu etkiler umut verici görünmesine rağmen, çoğu çalışma sadece kısa dönemlerde gerçekleştirilmiştir, bu nedenle uzun vadeli etkiler hakkındaki veriler hala elde edilmemiştir.

 • Ek olarak, tedavinin yan etkileri;
 • Baş ağrıları,
 • Mide problemleri,
 • Uyku bozuklukları,
 • Artan tansiyon
 • Ve anksiyeteyi içerebilir.

BED’li birçok insanın anksiyete ve depresyon gibi başka ruh sağlığı problemleri nedeniyle, bunların tedavi edilmesi için ek ilaçlar da alınması gerekebilmektedir.

ÖZET

İlaçlar kısa vadede tıkınırcasına yemek yemeği iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, uzun vadeli çalışmalara ihtiyaç vardır. İlaçlar genellikle davranışsal terapiler kadar etkili değildir ve yan etkileri olabilir.

Tıkınırcasına Yemeyi Nasıl Durdurabilirim ?

Tıkınırcasına yemek yemeyi durdurmanın ilk adımı bir tıp uzmanı ile konuşmaktır. Bu kişi sizi doğru teşhis etmenize, hastalığınızın şiddetini belirlememize ve en uygun tedaviyi tavsiye etmenize yardımcı olacaktır.

Genel olarak, en etkili tedavi BDT’dir, ancak bir dizi tedavi vardır. Kişisel koşullarınıza bağlı olarak, kimilerinde sadece bir terapi yöntemi etkili olabilirken kimilerinde de kombinasyonlar en iyi şekilde tedavi olmanızı sağlayabilir.

Hangi tedavi stratejisini kullanırsanız kullanın, mümkün olduğunca sağlıklı yaşam için en uygun diyet seçimlerini yapmak da önemlidir.

Kendinizi uygulayabileceğiniz bazı ek yararlı stratejiler şunlardır:

 • Yemenizi ve Duygusal durumunuzu koruyun: Sizi bu duruma nelerin tetiklediğini tespit etmek ve aşırı yeme dürtülerini nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmek için önemli bir adımdır.
 • Farkındalık Uygulamaları: Kendi kendinizi kontrol etmenizi ve kendinizi kabul etmenizi sağlamanıza yardımcı olurken, bu uygulamada da sizi bu duruma nelerin tetiklediğini tespit etmenizi sağlayacaktır.
 • Konuşacak Birini Bulun: Tıkanırcasına yemek yemeniz hakkında Ortağınız, ailenizden, arkadaşınızdan, destek gruplarından veya internetten destek almanız bu durumu atlatmanız için önemlidir.
 • Sağlıklı Gıdaları Seçin: Protein ve sağlıklı yağlar, düzenli yemekler ve bol miktarda meyve ve sebze içeren tüm yiyeceklerden oluşan bir diyet, sizi sağlıklı olmanıza ve ihtiyacınız olan besinleri sağlamaya yardımcı olacaktır.
 • Egzersiz Yapmaya Başlayın: Egzersiz, kilo kaybını artırmaya, vücut imajını iyileştirmeye ve duygudurum ve anksiyete belirtilerinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir.
 • Yeterince Uyuyun: Uyku yetersizliği, daha yüksek kalori alımına ve düzensiz beslenmeye sebep olur. Her gece en az yedi ile sekiz saat iyi uyku aldığınızdan emin olun.

ÖZET

BDT, kişilerarası terapi (IPT) ve BED en iyi tedavilerdir. Diğer stratejiler arasında yeme alışkanlığı ve ruh halini koruma, farkındalık, destek bulma, sağlıklı yiyecekleri seçme, egzersiz yapma ve yeterli uyku alma yer alıyor.

 • BED, sağlığınızı ciddi şekilde etkileyebilen, yaygın olarak kabul edilen bir yeme bozukluğudur.
 • Bu, tekrarlanan, kontrol edilmeyen büyük miktarlarda yiyecek yemenin yanı sıra utanç ve suçluluk duygularının eşlik ettiği epizodlarla karakterizedir.
 • Genel sağlığınız, vücut ağırlığınız, benlik saygısı ve akıl sağlığınız üzerinde çok olumsuz etkileri olabilir.
 • Neyse ki, BDT ve kişilerarası terapi (IPT) dahil olmak üzere Tıkınırcasına Yemek yeme Bozukluğu için çok etkili tedaviler mevcuttur. Günlük yaşamınızda uygulayabileceğiniz birçok sağlıklı yaşam tarzı stratejisi de vardır.

Uygun bakım ve destekle, mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürerek durabilirsiniz. Ve bugün başlayabilirsiniz.

 

 

Etiketler

Arkeles

Deneyimli içerik editörü, Tıp hekimi .

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close