Nedir?Psikolojik Hastalıklar

Tükenmişlik Sendromu Nedir?

Tükenmişlik sendromu ilk kez Herbert Freudenberger tarafından 70’li yıllarda ortaya çıkmıştır.

Tükenmişlik sendromu mutsuzluğa, enerji kaybı nedeniyle yorgun hissetmeye ve motivasyon kaybına neden olur. Kişinin yoğun baskı ve stres altında olduğu zamanlarda ortaya çıkar. Kişi hem duygusal hem de fiziksel olarak kendini bitkin hisseder.

Tükenmişlik sendromu yaşayanlar sosyal hayattan uzaklaşır, içe kapanır. Bu da hayatındaki birçok şeyde başarısızlığa yol açabilir.

Bir kişiye tükenmişlik sendromu teşhisi koymak için anket ve testlere ihtiyaç duyulur. Kişiden samimi ve düzgün bir şekilde öz değerlendirme yapması istenir.

Tükenmişlik sendromu depresyona benzemesine rağmen birbiriyle karıştırılmamalıdır. Tükenmişlik sendromu zaman içerisinde depresyona yol açabilir.

Tükenmişlik sendromunun tedavisi de depresyondan farklılık gösterir. Depresyonda psikoterapi ve ilaç tedavisi uygulanırken tükenmişlik sendromunda kişiye bulunduğu çevresinden uzaklaşması hatta kısa süreliğine de olsa tatile çıkması önerilir. Kişi ilaç kullanmasına gerek kalmadan bu sendromu atlatabilir.

Tükenmişlik Sendromunun Nedenleri

  • Yoğun ve uzun çalışma saatleri
  • Aşırı hırslı olma
  • Aşırı yorgunluk
  • Yeterince dinlenememe (Uykusuzluk vb.)
  • Çalışılan işten memnun olmama
  • Çalışılan yerde yeterli değeri görememe
  • Kişinin kendisine ve ailesine zaman ayıramaması

Tükenmeşlik Sendromunun Belirtileri

Kişi hırslı olduğunda karşılaştıkları zorluklarla baş edebileceğini düşünür. Bu nedenle daha sıkı çalışmaya, kendini zorlamaya çalışır. Bu da kendisine ve çevresindekilere zaman ayıramamasına neden olur. Beklentiler yükseldiğinde umutsuzluğa kapılma, hayal kırıklığı yaşama ihtimalini de yükseltir.

Umutsuzluk hissine kapılan kişi çalışmak istemez. Burada hastalığın ilereme aşamasında olduğu görülür. Kişi daha önce kafasına takmadığı şeylere takılmaya başlar.

Bir sonraki aşamada kişide mutsuzluklar ortaya çıkar. Bu evrenin en belirgin özelliği kişide oluşan öfke kontrolü problemi, iştahsızlık ve bulunduğu ortama uyum sağlayamamadır.

Son evrede kişi gelişen olaylara karşı tepki veremez duruma gelir. Artık Tükenmişlik sendromu sorunu yaşamaktadır.

Tükenmişlik Sendromu Tedavisi

Kişi gerçekçi hedefler belirlemelidir. Tek başına başarabileceklerinin sınırının olduğununu unutmamalıdır.  Tedavi süreci yavaş ve mantıklı bir şekilde ilerlemelidir. Tükenmişlik sendromunun tedavisi için gerekli en önemli şey kişinin kendine olan inancıdır.

Kişi kendine ve ailesine zaman ayırmalıdır bu sayede kişi stresli iş ortamından uzaklaşır. Mesleki konulara biraz ara vermek gerekir. Gerekirse kısa bir tatil yapılmalı, kafa dağıtılmalıdır.

Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close