Eğitim

Üniversite Tercihi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Merhabalar,

Üniversite sınavlarına oldukça kısa bir zaman kaldı. Aynı şekilde tercihlerin yapılacağı günde yaklaşmakta. Birçok gencimiz hangi bölümü, hangi üniversiteyi tercih edeceği konusunda oldukça kararsız. Bu yazımız gençlerimizin daha doğru tercihler yapabilmesi, istedikleri bölüme karar verebilmesi adına yardımcı olması için hazırlanmıştır.

1) Sayısal – Sözel – Eşit Ağırlık

Öncelikle hangi alandan sınava hazırlandığına değil, gerçekten hangi alanda iyi olduğuna karar verebilmen gerekiyor. Sayısal dersleri çalışmaktan mı daha çok haz alıyorsun, yoksa sözel dersleri çalışmaktan mı? Ömrün boyunca sayısal verilerle mi uğraşmak sana göre, yoksa sözel bilgilerle uğraşmak mı?

2) Bölümünü Seçerken Bir Ömür Boyu O İşi Yapabilecek Misin? Düşün!

Elbette günümüzde bölümlerin iş olanakları, gelir düzeyleri ve puanları oldukça önemli. Ancak sen başarılı olduğun sürece hangi bölümü seçersen seç iş bulabilecek ve gelir sağlayabileceksin. Önemli olan yaptığın işte gerçekten en iyisi olmayı başarabilmekten geçiyor. Bu yüzden bölümünü seçerken ömür boyu o mesleği yaptığını hayal et. Mesela 10 yıl sonra o işi yaparak geçirdiğin bir gün seni mutlu ediyor mu? Gerçekten hiç sıkılmadan, bıkmadan ve usanmadan o işi yapabilir misin? Cevabın evet ise, doğru yoldasın. Emin olamadığını, kararsız olduğunu düşünüyorsan kendine şu soruyu sor; Hangi işi ömür boyu yapmak isterdim? Futbolcu olmak, şarkı olmak, yazar olmak, şoför olmak aklına ne geliyorsa; bu soruya cevap verebilmelisin.

3) Şehir Değil Bölüm Seçmelisin.

Elbette üniversite okunan şehir insana oldukça fazla şey katıyor. Ancak sizin önceliğiniz istediğiniz bölümü okuyabilmek olmalı, bu sayede gelecekte istediğiniz işi yapabileceksiniz ve istediğiniz şehirde yaşayabileceksiniz. Sırf büyük şehir olması adına emin olmadığınız veyahut sevmediğiniz bir bölüme asla gitmeyin. Belki 4 sene boyunca iyi vakit geçirebilirsiniz ancak geleceğiniz bunun pişmanlığını yaşamakla geçecektir. Unutmayın, Türkiye’de birçok kişi 2. üniversiteyi okuyabilecek maddi duruma sahip değil. Bu yüzden siz istediğiniz bölümün peşine gidin, istediğiniz şehrin değil. Unutmayın ki, bir şehri güzel yapan o şehirdeki insanlardır.

4) Fakültenizin Yerleşkesi Nerede Dikkat Edin.

Üniversiteni seçerken o üniversitenin yerleşkesinin nerede bulunduğuna kesinlikle bakmalısınız. Mesela Eğitim Fakültesini seçeceksiniz diyelim, bu fakülte ana kampüste olmayabilir. Bir ilçede bulunuyor olabilir, bu yüzden tercihlerinizde üniversitelerin yerleşkelerine bakmalısınız. Yoksa gidip gördüğünüzde büyük bir hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

5) Arkadaşlarınızla Aynı Şehirde Okumak İçin Çabalamayın.

Gerçekten gitmek istediğiniz bir bölüm, şehir ve üniversiteyi seçmelisiniz. Sırf arkadaşlarınız ile aynı şehirde olmak için tercih yapmayın. Emin olun üniversiteyi kazandığınızda gideceğiniz yerde çok iyi arkadaşlıklar kuracaksınız. Bu yüzden tercihlerinizi yaparken sırf arkadaşlarınızla aynı yeri kazanmak için tercih yapmayın. Kendinize bir şans tanıyın. Hayatın sizi yeni kişilerle tanıştırmasına fırsat verin, geleceğinizi kendiniz için çizin.

6) Şehrinizdeki Vakıf Üniversitelerini Tercih Edebilirsiniz.

Eğer maddi durumunuz elverişli ise şehrinizde yer alan vakıf üniversitelerinde okumak, şehir dışında yer alan devlet üniversitelerinde okumakla aynı masrafa denk gelecektir. Bunu ailecek oturup hesaplayabilirsiniz isterseniz. İstediğiniz bölümü vakıf üniversitelerinde okuyabiliyorsanız, hiç şehir dışında okumak için farklı bölümlere yönelmeyin. Ailenizin yanında istediğiniz bölümü okuyabilirsiniz.

7) Kimseye Kulak Asmayın!

Aman şunun atamaları çok iyi, bu mesleğin geleceği çok parlak, şu bölümün maaşı çok iyi gibi laflara kulak asmayın. Bu sizin hayatınız, elbette önerileri dikkate almalısınız, ancak gerçekten gitmek istediğiniz bölüme sizin karar vermeniz gerekiyor. İşsiz kalmaktan korkmayın. Sırf iş bulma ihtimali daha yüksek diye tercih yapanlar, okuyacakları bölümde fark yaratamayacağını bilen insanlardır. Toplumun geri kalanından farklı bir vasıfları olmadıkları için kolayca iş bulabilmek adına uğraşıyorlar. Sizler okuduğunuz bölümde fark yaratabilir, bir devrim yapabilirsiniz. Bu yüzden garantici düşünme, istediğin bölümü seç.

8) Bölümlerin Ders İçeriklerini Kontrol Et.

Seçtiğiniz bölümün ders içeriklerini kontrol edin. Mesela Ankara Hukuk istiyorsunuz diyelim. Ankara – Hukuk Ders İçerikleri şeklinde Google araması yaparak hangi yıl hangi derslerin olduğunu inceleyin.

9) Üniversite Hakkında Yorumlar Okuyun.

Tercih edeceğiniz üniversite hakkında araştırmalar yapın. İnsanların çoğunluğu geldiğine pişman mı, yoksa memnunlar mı araştırın. Okulun sosyal etkinlikleri olup olmadığına bakın, yerleşkesini inceleyin. Mümkünse o üniversitede okuyan insanlarla iletişim kurun ve sorular sorun.

10) Tercihlerinizin Hepsini Yapın, Boş Bırakmayın.

Eğer bir sene daha hazırlanma şansınız yoksa bütün tercihlerinizi yapın. Öncelikle puanınızın yetmediği üniversitelerden başlayın. Daha sonra yavaş yavaş daha düşük puanlı üniversitelere tercih yapın. Tercihlerinizin hepsini yapmanın size bir zararı olmayacaktır, bazen puanınızın yetmediği yerlerde kontenjan açığı bulunduğu için kazanabiliyorsunuz. Mesela bölüm o sene 40 kişi alacaktır, tercih eden 39 kişi vardır. Böyle bir durumda puanınız kaç olursa olsun sizde o bölümü kazanmış olacaksınız. Elbette bu oldukça küçük bir ihtimal.

Şimdiden üniversite sınavına girecek olan gençlerimize başarılar diliyorum. PDR – Psikoloji – TIP – Hemşirelik okumayı düşünen arkadaşlar bizlere yorum bölümünden istedikleri soruları sorabilirler 🙂

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Alandan olduğu için sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Alanla ilgili bilgileri, 4 yıllık lisans ve 2 yıllık çalışma hayatının getirdiği deneyimleri birincil ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close