EğitimPratik Bilgiler

Yoga Depresyonu Azaltıyor!

Son yapılan çalışmalara göre depresyondan muzdarip olan insanlar yoga yapmayı bir seçenek olarak düşünebilir. Çünkü bu uygulamanın bozukluğun belirtilerini azalttığı görülüyor. Yoga dünya genelinde uzun yıllardır bilinmesine rağmen, ülkemizde daha çok son yıllarda popüler olmaya başlamıştır. Yoganın popülaritesi, zihinsel bir sağlık aktivitesi olduğu gerçeğini geri planda bırakıyor.

Yapılan bir araştırmaya göre 23 erkek 8 hafta boyunca haftada 2 kez düzenlenen yoga derslerine katıldı. Daha sonrasında bu kişilerden yoga yaptıkları süreci 1-10 arasında puanlamaları istendi. Ortalama derecelendirme notu ise tam olarak 9.4’dü. Tüm katılımcılar yogayı çevresindei diğer insanlara da tavsiye edeceklerini söyledi. Daha da önemlisi, yoga programından önce şiddetli depresyon belirtileri gösteren katılımcıların sekiz haftadan sonra depresyon belirtilerinde belirgin bir düşüş yaşandı.

Yapılan farklı bir araştırmaya göre 25-45 yaşlarında 52 kadın seçildi. Bu kadınların yarısından fazlası haftada 2 defa uygulanan toplamda ise 8 hafta süren bir yoga eğitimine başladılar. Geri kalan kişilere ise bekleme sırasında oldukları söylendi. Tüm katılımcıların çalışmanın başında olduğu gibi üçünçü, altıncı ve dokuzuncu haftalarda depresyon düzeyleri test edildi. 8 haftalık yoga programına katılan kadınların depresyon düzeyinin, bekleme sırasında olan kadınlara göre önemli ölçüde azaldığı görüldü. Kişiler yoga sonrasında fiziksel işlevsellikleri ve iyimserlik derecelerinin arttığını belirttiler.

Yoganın depresyon belirtilerini azalttığını gören araştırmacılar bu konudan daha da emin olmak için başka çalışmalara da imza atmışlardır. Bir diğer çalışmada ise ortalama 11 yıldır depresyonda olan 12 hasta 9 hastalık yoga eğitimlerine başladılar. Her oturum yaklaşık 2,5 saat sürdü. Araştırmacılar yoga programına katılmadan önce katılımcıların depresyon, kaygı ve endişe düzeylerini ölçtüler. İlk ölçümden 9 hafta ve 4 ay sonra katılımcıların depresyon düzeyleri tekrar ölçüldü. Yoga eğitimi ve hatta aylar sonrasındaki süreçte bile belirtilerin azaldığı, bireylerin daha iyiye gittiği gözlemlendi.

Bazı besinlerin vücuttaki serotonin hormonunu arttırdığı için depresyon belirtilerini azalttığı, aynı şekilde spor yapmanın da bu konuda oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Ancak yoga yalnızca fiziksel değil, aynı zamanda zihinsel bir aktivitedir. Her geçen gün bu konu hakkında yapılan bilimsel çalışmaların sayısı artış göstermekte olduğu için ileri ki yıllarda bu konuda daha geniş çaplı bilgiler elde edebiliriz.

Bu çalışmaların kaynağına ihtiyacı olan değerli okurlarımızı bunu yorumlarda belirtirlerse gerekli kaynaklar paylaşılacaktır.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Alandan olduğu için sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Alanla ilgili bilgileri, 4 yıllık lisans ve 2 yıllık çalışma hayatının getirdiği deneyimleri birincil ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close