Psikolojik Hastalıklar

Yükseklik Korkusu (Akrofobi)

Yükseklik Korkusu Nedir?

Diğer bir ismiyle akrofobi (Acrophobia, Allodoxaphobia) olarak bilinen bu problem genellikle yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiler. Bu fobi aslında şaşırtıcı şekilde çok yaygın ve birçok insanın gereksiz yere sıkıntı çekmesine neden oluyor.

Yükseklik Korkusu Nasıl Anlaşılır?

Yükseklik korkusu panik ataklara neden olabilir ve kişiyi sevdiklerinden ve iş arkadaşlarından uzak tutabilir. Her ne kadar bu fobiye sahip kişiler kendilerince akrofobiyi tecrübe eder ve farklı semptomlara sahip olsalar da, tipik semptomlar;

  • Nefes darlığı,
  • Hızlı nefes alma,
  • Düzensiz kalp atışı,
  • Terleme,
  • Bulantı
  • Ve genel korku duygularını içerir.

Yükseklik korkusuna sahip kişiler, yüksek bir yerde panik atak geçirdiği ve kendilerini güvenli bir şekilde ortamdan kurtarmak istedikleri durumlarda tehlikeli olabilir. Bazı akrofobikler, intihar girişimi yada buna benzer bir şey olmamasına rağmen, yüksek yerlerden kendilerini atma dürtüsünden de muzdariptirler.

Fobi, bir kimsenin belirli nesnelerden veya durumlardan yoğun ve sıra dışı bir korkuya sahip olduğu bir kaygı bozukluğudur.

Yükseklik Korkusunun Nedenleri

  • Düşme,
  • Yaranlama,
  • veya ölme korkusundan kaynaklanmaktadır.

Korkunun en üst seviyelere çıkması da;

Yanlış öğrenme, bireyin herhangi basit bir şeyden kaynaklanan korkusunu genelleştirmesi veya travmatik bir deneyimin sonucu olarak korku en üst seviyelere çıkar ve bir fobi meydana gelir. Diğer korku ve fobiler gibi yükseklik korkusu da ,bilinç dışı akıl tarafından koruyucu bir mekanizma olarak oluşmaktadır. Geçmişlerindeki  bir noktada, aşırı yükseklikler ,yüksek yerler ve duygusal travmaları birbirine bağlayan bazı takım  olaylar vardır. Zihniniz daha sonra yani geleceğinizde olası tehlikelere karşı bedeninizi daha fazla travmadan korumaya çalışır ve bu durumda yükseklik korkusunu ortaya çıkarır.

Yükseklik korkusu , normal gündelik hayatta istenmeyen sonuçlara yol açabilir; bazı hastalarda, herhangi bir yerden yada merdivenden yukarı çıkmak hatta bir sandalye, masa, (vb) Üzerinde durmaktan bile korkarlar. Yükseklik fobisi kendini farklı şekillerde gösterir. Bazı hastalar fobilerini tetikleme ihtimali olan olayları bir tehdit olarak yaşamasalar da, diğerleri doğrudan olaydaki uyaranlara tepki oluştururlar. Herkesin ne zaman ,nasıl korkacağı ve endişe duyacağı kendilerine özgü olarak tepkilerinin boyutuna göredir .

Yükseklik Korkusu Tedavisi

Yükseklik korusu, diğer fobik ve anksiyete bozukluklarına benzer şekilde; gerçeklik terapisi, bilişsel davranış terapisi ve ilaç tedavisi kullanımı gibi bir dizi tedavi ile tedavi edilebilir. Etkili tedavi, belirli korkular içinde bulunmasının bilinç altına işlemiş bir tepkisi olduğu varsayımına dayanır. Bu öğrenilen tepki genellikle güçlü, rahatsız edici, utanç verici, ve zaman zaman zayıflatıcıdır. Ve bu tepkiler sıradan oluşmuş bir tepki gibi oluşmamaktadır.

Terapistler, akrofobi olan insanların korku ve endişelerini yönetmek için baş etme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir. Bu, kaygının yaratılmasına sebep olan, özgüven eksikliklerini azaltmak için özgül davranışsal sosyal becerileri öğrenmeye ve uygulamaya yardımcı olan düşüncelerini ve inançlarını anlama ve ayarlama, ardından da bu becerileri gerçek durumlarda yavaş yavaş ve etkili bir biçimde uygulamaya geçirmeyi içerir.

Bilişsel davranış terapisi, kişinin korku hislerine yol açan düşünceleri ve tutumlarını inceleyerek ,değerlendirip düzenlemeye ve değiştirmeye yarayan yaklaşımdır. Bir tür bilişsel davranışçı terapisi (BDT) olan sistematik duyarsızlaştırma, akrofobi ve diğer fobileri tedavi etmek için kullanılması tercih edilen bir davranış tekniğidir. Tedavi ilk olarak kişinin rahatlamasına dayanır ve en az korktuğu olaylardan en çok korktuğu olaylara kadar fobinin bileşenlerini hayal eder. Fobilere geçek yaşamda kademeli olarak maruz kalmak da, insanların korkularını aşmalarına yardımcı olmak için kullanılan başarılı bir yöntemdir. Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü’ne göre, özgül fobileri olan kişilerin yaklaşık% 75’i, korkularını bilişsel-davranışçı terapi ile aşıyor.

Gevşeme ve stresten arınma teknikeri sıklıkla diğer terapötik yaklaşımlarda kullanılır ve bunlar  gevşeme tekniklerini, belirli nefes alma yollarını, kas gevşetme eğitimi ve diğer sakinleştirici şeyleri içerebilir.

Anksiyete giderici ve antidepresan ilaçlar bazen akrofobi ile ilişkili semptomları hafifletmek için kullanılır. İlaç tüm problemi çözmese de, endişeyi azaltabilir, böylece kişi problemleriyle daha kolay başa çıkabilir. Antidepresanlar, beta bloker olarak bilinenler ve diğer ilaçlar, kalp çarpıntısı gibi anksiyetenin fiziksel semptomlarını tedavi etmek için kullanılabilir.

Ayrıca hipnoterapi de etkili olabilir. Bu terapi genellikle bir klinik hipnoterapist tarafından hipnoz altında gerçekleştirilen sistematik duyarsızlaştırma ve diğer terapötik tekniklerden oluşur.

Etiketler

Arkeles

Deneyimli içerik editörü, Tıp hekimi .

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close